Uzay Terapisi Nedir?

uzay-terapisi

Temelde astronotların uzayda giydiği özel giysilerden ve uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen alternatif, pediatrik bir fizik tedavi yöntemidir. En önemli parçası ortostatik terapi elbisesi ORTEREL’dir. ORTEREL giyilebilir ortezin adıdır. Fizyoterapi biliminin en temel taşlarından birisi; zayıf kasın yerçekimi kuvvetine karşı koymadaki başarısızlığıdır. Bu gerçekten hareketle hazırlanan uzay terapi ünitesi ve bu ünitenin kullanımı sağlayan yan ürünlerle sağlanan egzersiz ve terapi çalışmaları ile uzvu yer çekimine karşı koruyamayan ekstremite tamamen askıda tutularak ve ağırlık kuvveti ortadan kaldırılarak hasta harekete başlatılabilir.

Fizyoterapist; Uzay Terapi Ünitesi içinde ORTEREL giymiş olan hastayı Uzay Terapi Ünitesi ile birlikte sağlanan askı, gergi, ağırlık v.s. ek metaryeller yardımı ile terapiye tabi tutar.

ORTEREL giysi ve Uzay Terapi Ünitesi rehabilitasyon merkezleri ve kliniklerde uygulama kolaylığı ve sağladığı faydalar yönünden fizyoterapistler ve aileler tarafından da kısa sürede tercih edilir hale gelmiştir.