Uzay Terapi Elbisesi

uzay terapisi nedir

Uzay Terapi Giysisi  Hakkında Genel Bilgiler

Bu terapi olağanüstü etkisini bir tıbbi giysi olarak “uzay terapi” giysisine borçludur. Bu giysi nörofizyolojik alıştırmaların hasar görmüş merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisini kayda değer ölçüde artırmaktadır. Bu giysi hastanın beden duruşu ile kol ve bacaklarını stabilize eden, patolojik sinerjinin dışavurumunu zayıflatan ve hareketlerin akışını normalleştiren sanal bir kas iskeleti oluşturmaktadır. Bir stabilizasyon ve yüklenme giysisi olarak kişiye özeldir ve hastalığın özellikleri ile hastanın genel durumuna göre ayarlanabilmektedir.

Uzay Terapi Giysisinin Yapısı ve Amacı

Uzay Terapi giysisi genel itibariyle destek ve yüklenme elemanlarından oluşan bir sistemdir ve sanal bir kas iskeleti gibi çalışır. Bu sistem antagonist kasların (bükme ve doğrultma), rotasyon kasları ve diğer kasların konumuna benzemektedir. Ayrıca bu giyside ayağı düzeltmeye, başı tutmaya ve başka fonksiyonlara yarayan elemanlar da bulunmaktadır. Bütün elemanlar, gerilimlerini düzenleyen kendi tertibatlarına sahiptir. Böylelikle yalnızca gövde ile kol ve bacaklar üzerindeki 15 ve 40 kilogram arasında ayarlanmış aks yüklenmesi sağlanmakla kalmaz, ayrıca beden duruşunda, hastanın kol ve bacaklarının konumunda ana eklemlerin başlangıç açılarında ve gövde bükülm

Uzay Terapi Giysisinin Etkisi

Terapi amaçlı “UZAY TERAPİ” giysisinin etki prensibi, hastanın hareket ve beden duruşunun ayarlanabilen bu elemanların yardımıyla amaca yönelik olarak düzeltilmesinde yatmaktadır. Bu da uyarıların sinir sistemine taşınmasında normalleşme sağlamakta ve beynin motorik merkezi üzerinde etkide bulunulabilmesi mümkün olup, arızalı durumdaki fonksiyonlar yeniden tesis edilebilmektedir.
Mevcut patolojik sinerjiler tahrip edilmekte ve yeni ve normalleştirilmiş refleks sekansları oluşturulmaktadır. Bu da merkezi sinir sisteminin motorik ve konuşma becerisinden sorumlu olan yapıları üzerinde terapötik bir etki yapmaktadır. Öğrenilen becerilerin rehabilitasyonun sona ermesinden sonra da kalıcı olduğu gerçeği olağanüstü bir öneme sahiptiresi ve doğrulmada gerekli değişiklikler de sağlanır.